Endodonti(Kanal Tedavisi) Nedir?

Kökten itibaren çürümeye başlayan ancak çekilmek istenmeyen dişler için uygulanan tedavi endodonti tedavisi olarak adlandırılır. Oldukça meşakkatli olan bu tedavi yöntemi tamamen uzman diş hekimleri tarafından yapılması gereken bir yöntemdir.

AEG Dental Clinic olarak bu alanda en etkili şekilde işlem yapmaya ve hizmet vermeye devam ediyoruz. Endodonti tedavisi dişlerin çevresini kurtarmak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tamamen etkili ve deneyimli bir kadro tarafından ele alınması gerekir. Diş kökleri düzenli diş bakımı ve ağız bakımına rağmen istisnai bir şekilde çürümeye devam edebilir. Kökte iltihaplanma meydana gelebilir. İltihap tedavi edilse dahi kök artık kullanılamaz hale gelebilir.

Eğer dişteki çürüme köke inmediyse ve yüzeysel kaldıysa bu alan temizlendikten sonra dolgu işlemi yapılarak diş sağlam bir şekilde kurtarılır ve kullanmaya devam edilebilir. Ancak çürüme mesafesi dişin sinir kısmına kadar indiğinde ve uykusuz gecelerle başbaşa kaldığınızda burada devreye kanal tedavisi giriş yapar. Çürüyen bölge sinirleriyle birlikte iyice temizlenir ve yalnızca dişin kemiksi çevresi kalır. Daha sonrası ilaçlı bir şekilde kanal işlemi yapılır. Kanal tedavisi dişin sinirlerinde sorun meydana geldiği zaman devreye giren bir bölümdür.

Endodonti(Kanal Tedavisi) Nasıl Yapılır?

Diş pulpasında meydana gelen çeşitli diş sorunlarını tedavi etmek amacıyla endodonti tedavisi yöntemleri kullanılır. Diş kökünde ve diş sinirlerinde meydana gelen hasarlar zamanla ilerleme kaydeder ve çok ağrılı, sancılı ve kötü kokuların oluşmaya başladığı bir döneme işaret etmeye başlar. Özellikle de azılı dişlerde kökler ve sinirler hasar aldığı zaman uykunuzda dahi ağrı baş gösterebilir. Diş kökleri ve sinirleri çok kuvvetlidir ve diğer tüm organlarla bağlantısı mevcuttur. Bu nedenle diş bakımı en önemli eylemlerden ve alışkanlıklardan birisidir. Diş bakımına çok dikkat edilmesine rağmen diş köklerinde ve sinirlerinde hasar farklı faktörlerden ötürü meydana gelebilir. Burada devreye giren kanal tedavisi sayesinde uzun yıllar boyunca dişi kullanmaya devam edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 saat süren bir işlemdir. Bu işlem tamamen sinire odaklanarak yapılan bir işlemdir.

Hastamızın işlem esnasında hiçbir şekilde ağrı ve acı hissetmemesi için lokal anestezi altında çalışıyoruz. Öncelikle hasarlıdişin kök bölgesine anestezi iğne uyguluyoruz. Yaklaşık olarak 20-30 dakika boyunca anestezinin etki etmesini bekliyoruz. Bölgede uyuşma meydana geldikten sonra artık işlem aşamasına geçiyoruz. Öncelikle dişte çürük olan tüm bölgeyi profesyonel cihazlarımızla temizliyoruz. Ardından iltihap alan yani pulpa dokusu olarak adlandırılan sinirli bölgeyi de dişten alıyoruz. Tüm hasarlı dokuları temizledikten sonra buradaki kanalları genişletiyoruz. Ardından uygun kimyasallar, ilaçlar ve solüsyon maddeler kullanarak kanal irrigasyonu açıyoruz, yıkama işlemi yapıyoruz. Kanal açma ve yerleştirme aşamamız bittikten sonra ise dişi kök ucuna kadar dolgu malzemesi ile dolduruyoruz. İşlemden sonra da ağrı oluşmaması adına ağrı kesici ilaç dolgusu kullanmaya özen gösteriyoruz. Bu işlem aynı zamanda ilaçlı dolgu olarak da adlandırılıyor.

Endodonti(Kanal Tedavisi) Ne İşe Yarar?

Elbette hiç kimse diş diziliminde bozukluk olmasını ve diş kaybı yaşamasını istemez. Ancak çevresel faktörler, geçmişte yaşanan yaşantılar, ağız ve diş bakımında yapılan hatalar ve özellikle de genetik faktörler hem diş kayıplarına neden olur hem de diş diziliminde erken yaşta ya da sonradan kazanılan bir bozukluğa yol açabilir. Bu tür bozukluklarla savaşmak için elbette endodonti tedavisi olmak şarttır. Bu alan kesinlikle uzman diş hekimleri tarafından ele alınan bir alandır. AEG Dental Clinic olarak hiçbir hastamızı memnuniyetsiz bırakmayız. Tamamen kalite ve hijyen kuralları kapsamında en doğru şekilde hizmet veriyoruz.

Kanal tedavisinden sonra dişte kendiliğinden oluşan ve giderek daha da yoğunlaşan ağrılar kesilir. Geceleri artan ve hatta uykunuzdan eden ağrılara artık veda edebilirsiniz. Soğuk ve sıcak hassasiyeti ortadan kalkar ve çok daha rahat bir şekilde istediğinizi tüketmeye başlayabilirsiniz. Hem dişin kökü hem dişin çevresi hem de diş etlerinde iltihaplanma ve diğer dişlerde çürüme riski ortadan kalkar. Ağız ve diş bakımı da çok daha rahat ve güvenilir bir şekilde yapılmaya devam eder.

Endodonti(Kanal Tedavisi) Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi olarak da bilinen endodonti tedavisi yaklaşık olarak 1 saat süren bir işlemdir. Ancak yaş grubuna, kanal yapılacak olan dişin büyüklüğüne göre bu sürede azalma ya da artış meydana gelebilir. Kanal tedavisi yapılmadıkça dişteki çürük ve apse giderek ilerlemeye kaydeder ve diş kaybını getirir. Diş kaybı yaşamamak ve kökten dişi tamamen kaybetmemek adına mutlaka en kısa süre içerisinde kanal tedavisi uygulanması gerekir. AEG Dental Clinic olarak bu alanda hastalarımızın muayenesini en güzel şekilde yapıyor ve en detaylı şekilde bilgilendiriyoruz.

Röntgen çekimleri ve manuel muayeneden sonra kanal tedavisine gerek olup olmadığını söylüyoruz. Ancak bazı muayenelerimiz çok detaylı olduğu halde dişin en kök kısmında kanala düşüp düşmediğini görmek zor olabiliyor. Bu tip durumlarda ise hastamızın dişini temizlerken kanallık mı yoksa dolguluk mu olduğuna net bir şekilde daha rahatça karar veriyoruz.

Endodonti(Kanal Tedavisi) Sonrasında Ağrı

Profesyonel diş hekimlerimiz tarafından uygulanan endodonti tedavisi sonrasında elbette bir süre daha dişte ağrı devam edebilir. Ancak işlem esnasında ağrı hissedilmemesi adına lokal anestezi uyguluyoruz. Lokal anestezi etkisini göstermeye başladığı an işlemimize aşama aşama başlıyoruz. İşlem sonrasında ağrı oluşmaması adına dolgu aşamasında ilaç ve solüsyon kullanıyoruz. Böylece dişte oluşacak ağrının etkisini de en aza indirmiş oluyoruz.

Endodonti(Kanal Tedavisi) Başarısız Olabilir Mi?

Dişin büyüklüğüne bağlı olarak ve özellikle de yaş grubuna ve diş kökündeki sinirlerin yoğunluğuna bağlı olarak kanal tedavisi elbette başarısız olma ihtimali olan bir işlemdir. Ancak AEG Dental Clinic olarak alanında en uzman doktorlarla çalışma sergiliyor ve başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Yaş grubu, diş kökünde yer alan sinirler ve diğer tüm faktörlere bağlı olarak her durumu göz önüne alıyor ve kaliteli şekilde işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Endodonti(Kanal Tedavisi) Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanal tedavisi sonrasında dişte hafif düzeyde ve geçici olarak bir hassasiyet meydana gelebilir. Ancak endişe duymak söz konusu değildir. Diş ve ağız bakımına düzenli olarak devam edilmelidir. İşlemin ardından birkaç gün içinde çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulması önemlidir. Sert yüzeyli fırçalar kullanılmamalıdır.

Asit içerikli diş macunlarından uzak durulmalıdır. Aynı zamanda kaliteli ağız bakım suyu gibi ürünler kullanılmalıdır. Kanal tedavisini tamamlamak için yapılan dolgunun kırılmaması ve uzun yıllar boyunca kullanıma devam edilmesi için de sert kabuklu kuruyemişler yenmemelidir. Bir süre kurallara uymak tedavi başarısında etkili bir faktördür.

Endodonti(Kanal Tedavisi) Tedavi Fiyatları 2021

2021 yılında yapılan kanal tedavisi fiyatlarımız da oldukça idealdir. Yediden yetmişe tüm yaş gruplarında kanala düşen diş köklerini en güzel şekilde temizliyoruz. Sinirleri aldıktan sonra kanal kısmını açıyor, yıkama işlemi yapıyor ve ardından dolgu ile kökten uca dolgu yapıyoruz. Endodonti tedavisi en zor olan ancak başarılı sonuçlar elde ettiğimiz ve hastalarımızı rahata erdirdiğimiz yöntemdir.