Ortodonti Nedir?

Çarpık dişlerin ve diş diziliminde meydana gelen sorunların giderilmesi için uyguladığımız yöntem ortodonti tedavisi olarak bilinir. AEG Dental Clinic olarak her alanda olduğu gibi ortodonti alanında da en profesyonel kadromuzla ve deneyimli uzman hekimlerimizle hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hız kesmeden ve ara vermeden başladığımız bu yolda emin adımlarla başarılı sonuçlar elde etmeye devam ediyoruz.

En önemli diş tedavi yöntemleri arasında yer alan ortodonti tedavisi, çarpık gözüken dişlerin, uzunlu kısalı gözüken dişlerin, dişlek ve önde gözüken dişlerin ve en önemlisi de dizilimde meydana gelen sorunların ortadan giderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Tamamen gerçek bir süreçtir ve seanslar şeklinde düzenli olarak ele alınır. Ortodonti tedavisi kişiden kişiye göre değişen bir sürece sahiptir.

Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti dişlerde çarpıklık ve dizilimde kötü görünüm meydana gelmesi demektir. Tedavi edilebilmesi için mutlaka profesyonel destek alınması gerekir. AEG Dental Clinic hekimlerimiz alanında uzman ve deneyimi ile adından söz ettiren hekimlerdir. Ortodonti için derhal gereken tüm çalışmaları başlatırlar. Dişlerin durumuna göre, tel takılarak sabit ya da telsiz şekilde tedavi edilir. Her iki yöntemde de süreç farklı işler ancak sonuçlar oldukça başarılı bir şekilde gözlenir.

Ortodonti Kimlere Uygundur?

Profesyonel bir şekilde ele alınan ortodonti tedavisi tüm yaş grupları için uygun olan bir işlemdir. Çocuklar için de yetişkinler için de gençler için de uygulanabilir. Ancak ne kadar erken yaşta tedavi uygulanırsa o kadar erken başarılı sonuçlar elde edilir.

Ortodonti Öncesi

Tüm diş tedavi yöntemlerinde olduğu gibi ortodonti öncesinde de dikkat edilmesi gereken her durumu hastalarımıza detaylı bir şekilde iletiyoruz. Oldukça doğal bir şekilde işleyen süreçtir. Hastalarımıza gerekli olan muayene yapıldıktan ve yöntem kararına varıldıktan sonra derhal ilk seansta uygulama başlatılır.

Ortodonti Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Yapılan işlem sonrasında bilinmesi ve hayata geçirilmesi gerekenler hakkında da hastalarımızı en detaylı şekilde bilgilendiriyoruz. Tamamen rahat geçen süreç sonucunda hastalarımız düzelen dişlerini görünce bir hayli memnun kalıyorlar. Sabit ya da telsiz şekilde uyguladığımız ortodonti sonrasında hastalarımızın yeme ve içme durumlarına özen göstermeleri gerekiyor.

Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekiyor. Kesinlikle diş tellerine zarar verecek olan fındık, fıstık ve çekirdek gibi sert kabuklu kuruyemişlerden uzak durulması gerekiyor. Aynı zamanda dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ara fırçalarının kullanımına da yer verilmeye başlanmalıdır.

Sabit Ortodontik Aygıtlar;

Sabit ortodontik aygıtlar takıldığı andan itibaren dişlerde düzelme meydana gelene kadar kalırlar. Hiçbir şekilde çıkarma yapılmaz. Ancak her ay düzenli olarak artan teller kesilir ve dişlerin kontrolü sağlanır. Sabit aygıtlar dişe yapıştığı için, lastik kullanımına başlanır ve çene kontrolü de ele alınır. Aynı zamanda sabit aygıtlar arasında da dişler fırçalanır ve temizlenir.

Telsiz Ortodontik Tedaviler

Telsiz bir şekilde uyguladığımız tedaviler aslında hafif bozukluklar için uygulanan yöntemdir. Dişlerde meydana gelen hafif çarpıklığı düzeltmek ve diş diziliminde estetiği yakalamak adına kişiye özel ağızlık kullanılır. Şeffaf şekilde tasarlanan ağızlıklar gün boyu takılmalıdır. Gece boyunca ve yemek esnasında ise çıkarılmalıdır. Hijyenine sık sık dikkat edilmelidir.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Deneyimli kadromuz tarafından ele alınan ortodonti tedavisi aslında iki farklı yöntemler hayata geçirilir. AEG Dental Clinic olarak iki yöntemde de başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Birinci yöntem sabit teller kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişlerde ciddi boyutlarda meydana gelen bozukluğu düzeltmek, önde duran dişleri simetrilemek amacıyla uygulanır ve uzun süren bir yöntemdir. Diğer yöntem ise tel kullanımı olmadan uygulanan bir yöntemdir. Şeffaf ağızlık kullanılarak hafif bozulma ve dizilim sorunları ortadan kalkar.

Ortodonti Tedavi Fiyatları 2021

Diş estetiği alanında hem en uzun süre zaman gerektiren hem de en pahalı olan işlemlerden biri diş teli tedavisidir. Ağızda yer alan tüm sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra takılan teller dişlerin tamamen düzelmesine olanak sağlar. Bu nedenle de fiyatları diğer işlemlere oranla biraz daha fazladır. Ancak genel olarak ele alındığında oldukça ideal fiyatlar olduğunu ve başarılı sonuçlara değdiğini görebilirsiniz.

Neden Ortodontik Tedavi Olmalıyız?

Dişlerde meydana gelen çarpıklık ve dizilim sorunları ne yazık ki profesyonel tedavi olmadan sonuç vermez. Bu nedenle tam bir dizilim ve simetrik bir ağız yapısı için ortodonti alanında tedavi olmak gerekir.

Ortodontiste Ne Zaman Gitmeliyiz?

Çocukluk döneminde çıkan dişlerin yerine gelen dişlerin yapısı kendisini belli eder. Yamuk gelen, vampir görünümünde gelen ve ağız kapandığı zaman tam oturmayan dişler görüldüğü anda derhal uzman bir ortodontiste gitmek gerekir. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar başarılı sonuçlar elde edilir.

Ortodontik Tedavilerin Süresi Ne Kadardır?

Ortodonti tedavisi süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Dişlerde yer alan bozukluğun yoğunluğuna ve dizilimde meydana gelen boşluklara bağlı olarak süreç uzayabilir ya da kısalabilir. Sabit aygıt kullanılarak uygulanan tedavi ile telsiz uygulanan tedavi sürelerinde de farklılıklar meydana gelir. Uzman hekimlerimiz yaklaşık olarak tedavi süresi hakkında hastalarımızı bilgilendirir.

Tedavi Süresince Ne Kadar Sıklıkla Kontrollere Gitmek Gereklidir?

Tedaviye başlanılan andan itibaren AEG Dental Clinic olarak süreci yakından takip ediyoruz. Hem tedavi süresince hem de tedavi sonrasında hastalarımızı yalnız bırakmıyoruz. Güvenilir bir klinik olmak bunu gerektirir. Her ay düzenli olarak tellerin durumunu ve dişlerin oturma ve düzelme durumunu kontrol ettirmek için gidilmelidir.

 Braketlerin Bakımı Ve Ağız Temizliği İçin Neler Yapılmalıdır?

Uzman hekimlerimiz tarafından başlatılan ortodonti tedavisi sonrasında hastalarımız da mutlaka braket bakımını ve ağız temizliğini aksatmadan yapmalıdır. Dişleri ara fırçaları kullanarak da fırçalamalıdır. Braketlerin hijyenine düzenli olarak dikkat etmelidir. Yiyecek artıklarını temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Ağız mutlaka düzenli olarak çalkalanmalıdır.

Tedavi Süresince Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken tüm hususları hastalarımıza özenle iletmekteyiz. Tedavi bitene kadar bu sürece uygun ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Doktorlarımızın tavsiyesi dışına çıkılmamalıdır.

Ortodontik Tedavinin Yaş Sınırı Var Mıdır? Ortodontik Tedavi Her Yaşta Uygulanabilir Mi?

En çok merak edilen konulardan biri de bu tedavi yöntemine dair yaş durumudur. Ortodonti sorunlarını çözmek için uygulanan bu yöntem her yaş grubuna uygulanabilir. Erken yaş gruplarında daha hızlı sonuçlar alınır. Ancak genç ve yetişkin yaş gruplarında tedavi süresi uzayabilir.

Ortodontik Problemler Nasıl Ve Neden Oluşur?

Dişler çıkmaya başlamadan önce ya da çıkmaya başladığı esnada parmak emme, yalancı emzik kullanımı, tırnak yeme ve bu gibi oral alışkanlıklar dişlerde bozulmalara yol açar. Diş yapısının bozulması ve diş diziliminin boşluklu ya da asimetrik olması çene ve işlevsel bozukluklarla da alakalıdır. Düzelmesi için ortodonti tedavisi şarttır.