Zirkonyum Kaplama Nedir?

Estetik diş hekimliği kapsamında yapmakta olduğumuz zirkonyum kaplama en dayanıklı diş statüsünde yerini alıyor. Dişlerde zamanla aşınma ya da kayıplar meydana gelebilir. Diş minelerinde çürüme ve çatlaklar meydana gelebilir.

Bu tür sorunlar fiziksel açıdan kötü bir görünüm sunduğu gibi sağlık açısından da farklı hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle en kısa süre içerisinde profesyonel tedavi olunmalı ve imkân dâhilinde zirkonyum kaplama yapılmalıdır. Gülüşünüzden mutlu olmadığınız takdirde hem en dayanıklı olan hem de uzun süre kalıcı olan bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kullanılarak yapılan bu kaplama işlemi en dayanıklı olan işlemlerden birisidir. Zirkonyummetalinden oluşan altyapı yalır ve üzerine porselenle daha da estetik görünüm ortaya konulur. Altyapıda zirkonyumun kullanılmasının amacı ise yapılan kaplamanın daha da kuvvetli olması içindir.

Zirkonyum Abutment Nedir?

Ön dişlerde kayıbında implant tevasi yapdığımız vakalarda kullanılmaktadır. Bunun da amacı, abutmentlerin renginin yansımamasıdır. Yapılan kaplamaya tamamen doğal bir görünüm kazandırmak amacıyla uyguladığımız bir işlemdir. Uzun süre boyunca bozulma meydana gelmeden kullanımına devam edilir. Tercih ettiğimiz malzemeler orijinal zirkonyumdan oluştuğu için oldukça sağlam yapılıdır.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Estetik diş hekimliği kapsamında en fazla avantajı bulunan işlemler arasında zirkonyum kaplama yer alıyor. Hem kullanımı kalıcı olan hem de oldukça dayanıklı olan bu işlem sonrasında dişlerde tamamen doğal bir görünüm elde ediliyor. Bu işlemle birlikte tamamen estetik ve doğal bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Diş dokusuyla tamamen uyumlu olan maddeler kullandığımız için ağızda yabancı maddeler var hissine kapılmazsınız. Diş eti çekilmesi hiçbir şekilde yaşanmaz, diş taşının önüne geçilir ve özellikle de diş çürümelerine karşı gardınızı almış olursunuz.

Zirkonyum Kaplamanın Garanti Süresi

Oldukça ciddi bir tedavi yöntemi olan kaplamanın süresi de uzundur. Kalıcılığı kişiden kişiye göre ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterebilir. 6 ve 12 ayda bir düzenli olarak kontrole gidilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Kaplama tedavisinden sonra zirkonyum dişlere bakım düzenli olarak yapıldığında, fırçalama alışkanlığına devam edildiği takdirde uzun yıllar boyunca kullanımına devam edilebilir.

Zirkonyum Kırılır Mı?

İçerdiği madde çok sert ve dayanıklıdır. Bu edenle zirkonyum dişlerde kırılma ya da çatlama meydana gelmez. Ancak çok şiddetli bir darbe ya da kaza durumunda elbette hafif kırılmaların meydana gelme ihtimali mevcuttur.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Dişlere Yapılır?

Kaplamalar ihtiyaç duyulan tüm dişlere yapılmaktadır. Ancak en çok tercih edilen bölümler elbette ön üst ve alt dişlerdir. Tüm ağızda bir bütünlük ve doğal görünüm elde etmek amacıyla tüm dişlere bu kaplama işlemi yapılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Kararır Mı?

İçeriğinde yer verilen maddelerden ötürü zaman içerisinde de olsa kaplamalarda kararma meydana gelmez. Özellikle de diş bakımına düzenli olarak devam edildiği takdirde ilk günkü rengini korumaya devam edebilirler.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2021

2021 yılında da zirkonyum kaplama fiyatları diğer tüm işlemlere oranla daha fazla masraf gerektirir. Yapılacak olan diş sayısına bağlı olarak ve kullanılacak olan malzemenin kalitesine bağlı olarak fiyatlarda değişiklik meydana gelebilir.

Zirkonyum Kaplamayı Herkes Yaptırabilir Mi?

Hastalarımızı dikkatlice muayene ettikten sonra bu işlem için uygun olup olmadıklarına dair bilgilendirmelerimizi yapıyoruz. Çok erken yaş grupları için bu işlem uygun değildir. Dişlerde yoğun bir et çekilmesi yaşayan ve kırılmaların yoğun olduğu kişilerde de yapılamaz.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Neler Yiyemez?

Zirkonyum kaplama yaptıranların en çok merak ettiği konulardan biri de yeme içme konusudur. Kaplama sonrasında elbette yiyecek ve içecek konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Genel olarak işlem sonrasında yiyeceklere dair sert kurallar yoktur. Ancak kabuklu kuruyemişler ve sert içerikli yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Şiddetli darbe verecek olan yiyeceklerden ve aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içeceklerden de uzak durulmasında fayda vardır.

Zirkonyum Dişlerde Renk Değişimi Olur Mu?

Düzenli olarak bakıma ve fırçalamaya devam edilen zirkonyum dişlerde renk değişimi meydana gelmez. Kaplama altında kalan gerçek dişin tonlarında elbette değişiklik meydana gelir ve görünmez. Ancak dış kaplama olarak uyguladığımız zirkonyumda hiçbir şekilde renk değişimi ya da kararma meydana gelmez. Düzenli olarak fırçalamaya ve ağız bakım suyu kullanmaya devam ettiğiniz takdirde ilk günkü beyazlığını da korumaya devam edebilirsiniz.

Zirkonyum Yapısı Diş İle Uyumlu Mu?

Kullandığımız malzemeler ve zirkonyum içerik dişin gerçek yapısı ile tamamen uyumludur. Bu nedenle kaplama altında kalan dişe hiçbir şekilde zarar gelmez.

Zirkonyum Kaplama Düşer Mi?

En sağlam ve en dayanıklı şekilde yapıştırılan zirkonyum dişlerde düşme meydana gelmez. Özellikle de 6-12 ayda bir düzenli kontroller sonrasında eksiklikler tamamlanır. Kullanılan yapıştırıcı da tamamen doğal ve diş yapısı ile uyumludur. Şiddetli bir darbe alınmadığı sürece düşme meydana gelmez.

Zirkonyum Değiştirilmek İstenildiğinde Dişe Zarar Verir Mi?

Kaplama altında kalan dişler hiçbir şekilde zarar görmez. Zirkonyum değiştirmek istediğinizde de AEG Dental Clinic hekimlerimiz sayesinde güvenle değiştirebilirsiniz.

İşlem Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

İşlemden önce yapılan lokal anestezinin etkisinden ötürü işlem sırasında ağrı ve acı hissedilmez.

Ne Kadar Süre Sonunda Tedavi Sonuçlanır?

İşlemin yapılabilmesi ve hastaya eklenmesi için gereken muayene, dişlerin hazırlanması, prova ve son olarak da yapıştırılması işlemi için yaklaşık olarak 4-5 günlük bir süreye ihtiyaç duyulur.

Zirkonyum Kaplama Diş Eti Hastalığı Olan Kişilerde Uygulanabilir Mi?

Diş eti hastalığı olan ve diş etlerinde çekilme olan hastalarda tedavi yapılmadan zirkonyum kaplama işlemi yapılamaz, yapıldığı takdirde düşme ihtimali çok yüksektir.